Virtuálni svet je odrazom toho reálneho. Rovnako ako si zabezpečíte dom pred odchodom na dovolenku mali by ste si zabezpečiť počítať než sa vydáte do sveta internetu. Je to práve internet z ktorého hrozí vášmu počítaču väčšina nebezpečenstva. Majte však na pamäti že škodlivý softvér sa do vášho počítača napríklad aj z flash disku alebo CD. Rozdiel medzi reálnym nebezpečenstvom a virtuálnym je ten že v skutočné nebezpečenstvo si väčšinou všimnete ale nebezpečenstvo vo virtuálnom svete nemusíte vôbec zaznamenať.
Škodlivý softvér je často nenápadný a vďaka tomu sa môže rýchlo a nepozorovane šíriť.
Aké nebezpečenstvo nám reálne hrozí?
V prvom rade môžete byť cieľom útoku vy a váš počítač respektíve vaše dáta v ňom. Niekedy sa útočníci väčšinou snažili poškodiť počítač, vaše programy alebo dáta dnes sa snaží dáta získať. Zaujímajú ich predovšetkým citlivé informácie ako heslá alebo osobné údaje. Pomocou nich sú potom schopný ukradnúť Vašu identitu.
Cieľom útoku ale nemusíte byť práve vy. Škodlivý softvér môže vo vašom počítači len sídliť, viditeľne vám neškodiť len využívať váš počítač k ďalším aktivitám ako je monitorovanie vašej činnosti rozosielanie podvodných e-mailov a podobne. Počítačové vírusy a iná háveď sa obvykle prejavujú neštandardným chovaním počítača. Ale nie všetky neštandardné prejavy musia byť nutne spôsobené vírusmi.
Často sa môže jednať o poruchy hárdveru medzi ne patria poruchy pevného disku, základnej dosky alebo chladenia. Podivné chovanie počítača tiež môže byť spôsobené softvérovými problémami. Programy sa môžu poškodiť napríklad výpadkom prúdu alebo zlým ukončením a potom programy nepracujú tak ako by mali.
Na vine môžu byť aj chyby ktoré programátori prehliadli a neodstránili už pri tvorbe programu. Dôvodom podivného chovania počítača môžu byť tiež kolízie hárdveru a softvéru. Môže existovať viacero spôsobov divného chovania sa počítača preto je lepšie uistiť sa a chrániť svoj počítač ako sa len dá.