Tušili ste o tom, že aj samotné skladanie puzzle môže byť hobby? Dokonca v Guinessovej Knihe rekordov je mnoho zápisov súvisiacich so skladaním puzzle. Zápis do Guinessovej knihy rekordov patrí aj dobrovoľníkom z roku 2014, ktorým sa podarilo dať dokopy 33 600 dielové puzzle dohromady za 47 hodín a 33 minút. Poskladané puzzle údajne zabralo polku športovej haly v českom Zlíne.
Medzi pozitíva skladania puzzle patrí:
·má na mozog neuveriteľne ozdravný efekt,
·pomáha vypínať od bežného sveta,
·precvičuje pamäť, obrazotvornosť a kreativitu,
·poskytuje kruhový tréning pre vaše myslenie,
·je skvelou aktivitou na dlhé zimné večery,
·pomáha precvičovať logické myslenie.
Čo sa týka histórie, prvé puzzle bolo komerčné a vytvoril ho v roku 1760 Angličan John Spilsbury. Povolaním bol kresličom máp, čiže motívom bola mapa a delením boli štáty. Zachovalo sa ale až jeho delenie sveta z roku 1766–1767.Momentálne sa rovinné puzzle vyrába skoro výhradne z kartónu už od roku 1870, kedy puzzle začali chrliť stroje, ktoré ich z papieru vyrazia silou väčšou než 700 ton.
Medzi nevýhody skladania puzzle patrí snáď len:
·keď začnete, nie je také jednoduché prestať,
·riziko obkadenia alebo zjedenia častí puzzle domácim miláčikom,
·riziko povysávania jednotlivých dielikov,
·puzzle nie je úplne lacná záležitosť.
Čiže možno s úplne kľudným svedomím povedať, že skladanie puzzle nemá takmer žiadne nevýhody. Hoci nie sú najlacnejšie, ale pokiaľ vašim známym poviete že máte záujem o skladanie puzzle tak sa na najbližší sviatok iste na nejaké môžete tešiť. Neskôr ho môžete skladať spolu s priateľmi. Predsa skutočne je dôležité si precvičovať pamäť neustále. Predovšetkým logické myslenie ktoré často s vekom slabne. Dobré je tiež viesť k skladaniu puzzle aj naše ratolesti už od skorého veku. Zabavíte ich tým a zároveň podporíte ich myslenie a vývin mozgu. Takže puzzle vrele odporúčame!