Rady pre zdravšiu domácnosť

O potraviny sa dobre starajte
Doma uchovávajte potraviny napr. v sklenených nádobách, potraviny vám dlhšie vydržia a nestratia na čerstvosti, a k tomu skrášlia vašu kuchyňu.
Chlieb je najlepšie uchovávať v ľanovom alebo konopnom vrecku, ktoré sa znova teší obľube medzi ľuďmi. Samozrejme, hlavne doma upečený. Naše staré mamy vedeli, že takto odložený chlieb, vydrží dlho čerstvý.

koření

Neplytvajte potravinami
Kupujte len to, čo viete, že spotrebujete. Čerstvé ovocie a zelenina dlho nevydržia, preto si rozmyslite, čo naozaj dokážete zjesť. Najchutnejšie sú čerstvé, preto pre ne zájdite na trh alebo do obchodu radšej častejšie a podľa toho, na čo budete mať práve chuť.
Snažte sa kupovať sezónne a lokálne potraviny. Chutia a voňajú oveľa lepšie a podporíte farmárov a pestovateľov u nás.
Pokúste sa variť tak, aby vám neostávali zvyšky, ktoré musíte vyhodiť. Stačí keď uvaríte menšie množstvo, maximálne na dva dni. Budete mať pestrú stravu a jedlo bude vždy čerstvé. Varenie vám nemusí zabrať veľa času, niekedy stačí uvariť aj rýchle jedlo a keď budete mať voľno, pripravíte si zložitejšie jedlá, poprípade si navaríte aj na časť pracovného týždňa.

Kupujte len oblečenie, ktoré potrebujete
Kvôli reklamám a tlaku spoločnosti, dnes ľudia kupujú veľa vecí, ktoré ani nepotrebujú, dokonca sa im ani nepáčia.Preto si mnoho šiat na seba nikdy neoblečú a stoja v skrini.
Zaujímajte sa odkiaľ je vaše oblečenie, kto ho ušil a z akého je materiálu. Mnohé oblečenie v obchodoch je dnes z plastu. Často ho šijú ľudia, ktorí dostávajú veľmi nízke ohodnotenie a pracujú celé dni.
Výbornou alternatívou sú sekáče. Často tam majú naozaj pekné veci, ktoré už niekto nosil, ale niekedy aj nové, čo niekto daroval, lebo mu stáli v skrini, za výbornú cenu. Má to veľkú výhodu, že kúsky z takýchto obchodov sú veľakrát originálne.

chleba

Čistenie domácnosti
Nepotrebujete veľké množstvo čistiacich prostriedkov, aby ste mali dokonale čistú domácnosť. Stačí ich pár, kvalitných, bez škodlivých chemikálií, ktoré sa nám dostávajú na kožu, dýchame ich a škodia aj životnému prostrediu. Kupujte radšej eko prostriedky, stačí vám pár základných.
Aj mnoho bežných vecí, čo máme doma, dokáže čistiť a dezinfikovať. Jednou z nich je napríklad ocot.

Publikován

Aktualizován

Author

Kategorie

Domov