Správne zimovanie bazénu je mimoriadne dôležité. Jeho zanedbanie alebo odfláknutie zimovania môže veľmi ľahko viesť k skazeniu vody a tým pádom by na jar bolo potrebné jej kompletné odčerpanie. V krajných prípadoch môže dôjsť až k silnému poškodeniu bazénu.
Keď chceme zimovať bazén tak najideálnejším obdobím je čas, kedy sa pohybuje stabilná vonkajšia teplota okolo 12°C. Vyššie teploty by podporovali rast rias a naopak nižšie nemusíme správne odhadnúť, pretože na jeseň prichádzajú rýchlo mrazy a teda by mohlo dôjsť k nenávratnému poškodeniu bazénu a jeho súčastí.
Zimovanie filtrácie
Pokiaľ používame tzv. kartušovú filtráciu, po sezóne ju môžeme rovno vyhodiť. V prípade pieskovej filtrácie je nutné ju dôkladne prepláchnuť a súčasti odniesť niekam, kde nemrzne ako napríklad do pivnice. V prípade zapustenej filtrácie je nutné vypnúť centrálny vypínač. V oblastiach kde sú väčšie zimy je nutné odpojiť aj čerpadlo a motor a taktiež ich schovať niekam, kde nemrzne.
Vyčistenie
Steny aj dno bazéna je potrebné dôkladne vyčistiť kefou a bazénovým vysávačom a z hladiny vezmeme mechanické nečistoty. Vyberáme ich až do prvých mrazov.
Odpustenie vody
Plastové bazény a bazény s keramickým obkladom je najlepšie vypustiť úplne celé. V prípade iných typov, stačí len vypustenie vody pod úroveň najnižších trisiek, skimmerov a teda minimálne znížiť hladinu o 20cm. Hladina vody za žiadnych okolností počas mrazov nesmie prekročiť túto úroveň, pretože vzniknutý ľad by mohol vážne poškodiť filtračné zariadenie.
Do zvyšnej vody po spustení bazénu pridáme zazimovací roztok, ktorý vodu konzervuje. Predovšetkým má schopnosť rozvoju a rastu rias. Jednoduchšie sa tak na jar bazén uvádza do prevádzky.
Dôležitým prvkom sú plaváky na hladine, ktoré bránia zväčšujúcemu sa ľadu poškodiť steny bazéna. Pokiaľ si ich nemôžete zaobstarať, pomôcť môžu hoci aj obyčajné PET fľaše. Na záver, nesmieme zabudnúť vybrať z bazéna všetky nafukovačky a iné doplnky.