Podľa dvoch pojmov je väčšine hneď jasné, že hovoríme o Malte, rozlohou malom, ale zato vyspelom štáte v južnej časti Európy. Od roku 2004, keď prebiehalo masívne rozširovanie Európskej únie, je Malta jej členom a spolu ňou aj Slovensko. Úradným jazykom v tejto krajine je angličtina a maltčina, a možno práve kombinácia stredomorského podnebia, cenovej dostupnosti a anglického jazyka urobilo z Malty lákavé miesto na jazykové pobyty pre študentov. Táto krajina je bohatá aj na prírodné krásy a históriu, ktoré stoja za objavovanie.
Poznávanie alebo štúdium?
Rozlohou je krajina neveľká, a tak je možné z nej spoznať maximum toho, čo sa počas jedného jazykového pobytu dá stihnúť. Za zmienku stoja tri pamiatky, ktoré sa nachádzajú v zoznam UNESCO, a patrí tam Hypogeum v Hal Saflien, hlavné mesto Valletta a megalitické chrámy.
Hlavné mesto Valletta
je v zozname ako celok, charakteristické sú preňho domy postavené veľmi blízko seba a stavebným materiálom bol prevažne kameň. Jeho rozloha je len 0,8 km², zato kostolov tu majú až 26, takisto množstvo obchodov, reštaurácií, kaviarní a múzeí. Spríjemnením pobytu je možnosť vykúpania sa v azúrovo modrom mori a polihovaním na plážach. S morom sa spája aj najznámejšia prírodná atrakcia Azúrové okno. Ide o skalnú bránu z vápenca, ktoré bola vyhľadávaná nielen turistami, ale aj filmármi. Bohužiaľ, mohutná búrka v roku 2017 spôsobila jej zrútenie do mora.
Maltézsky rád
Všetky časy však prežil tento rád a dodnes sa venuje charite. Od svojho vzniku v 11.storočí v Jeruzaleme postupne vznikli rytierske rády, ktoré mali vzor v rádoch mníšskych. Rytieri bojovali takmer na celom svete. Cisár Karol V. a pápež Klement VII. im v roku 1503 darovali súostrovie Malta a tu v roku 1565 v bitke zvíťazili nad Osmanmi, no a nejaký čas nato opevnili celý ostrov a založili hlavné mesto Valletta. Ostrov má strategickú polohu. Vďaka tomu, že do roku 1964 bola krajina súčasťou Spojeného kráľovstva, dnes patrí k vyspelým štátom a jej turistický ruch sa rozvíja vďaka jazykovým, rekreačným aj poznávacím pobytom. Mnoho Európanov si Maltu vybralo ako cieľovú krajinu na život a podnikanie.