V spoločnosti vo všeobecnosti panuje domnienka, že cvičenie v tehotenstve je zakázaná aktivita a žena by sa v tomto období mala šetriť, vyvíjať len minimum telesnej aktivity a nerobiť žiadne náročné pohyby. Hneď v úvode toto tvrdenie jednoznačne vyvrátime a vďaka cvičeniu v tehotenstve je možné dosiahnuť predovšetkým lepšiu telesnú kondíciu a psychickú pohodu. V rámci cvičenia v tehotenstve by sa určite nemali objavovať cviky obsahujúce prudké pohyby, dvíhanie ťažkých činiek a aktivity na niektorých cvičiacich strojoch.
Cvičenie v tehotenstve by rozhodne malo spĺňať určité parametre
Pohybové aktivity sú vhodné v každom období nášho života a toto platí aj pre cvičenie v tehotenstve. Pokiaľ vaše telo nijako nepreťažíte, tak cvičenie a pohyb samotný sú želanými aktivitami aj do času príchodu vášho potomka na svet. Skôr, ako sa však pustíte do cvičenia v tehotenstve, mali by ste vašu prípadnú zostavu cvikov konzultovať s lekárom, ktorý vás vie pri jednotlivých cvikoch usmerniť. Za prínosné by sa dali označiť predovšetkým vplyvy na kardiovaskulárny systém a svalstvo rodičky. Cvičenie v tehotenstve je prospešné aj pre chrbticu a ženy s pravidelnou pohybovou aktivitou sa môžu pochváliť zníženou mierou bolesti v týchto partiách. Vďaka cvičeniu v tehotenstve je tiež pozitívne ovplyvňované trávenie, a tak sú stavy ako zápcha viac-menej ojedinelé. Cvičenie a pohybové aktivity sa samozrejme starajú aj o udržiavanie hmotnosti pod kontrolou. Vďaka dostatku pohybu je preto udržiavanie “zdravého” telesného priberania dostatočne strážené a nekontrolované zvyšovanie hmotnosti je teda značnou mierou potláčané.
Vieme teda, že cvičenie počas tehotenstva je prospešné. Ako však nastaviť frekvenciu? V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že v tomto období by nám za žiadnu cenu nemalo ísť o budovanie svalovej hmoty. Rovnako je tomu tak aj v otázke chudnutia. Strata hmotnosti a tehotenstvo sú jednoducho dve neskĺbiteľné otázky. Hlavným stimulom by nám teda malo byť udržanie dostatočnej dávky sily, navodenie pozitívneho pocitu a rozhýbanie jednotlivých svalov a končatín. Cvičenie by sme následne mali praktizovať cca 3 až 4-krát do týždňa. Navrhnutú zostavu cvikov by sme následne mali obohatiť o prijateľnú dávku chôdze v spojení s bežnými aktivitami.
Pre viac informácií klikni na webovú stránku https://inlive.sk/.