Rádio FM má v porovnaní s internetovým rádiom podstatne horšiu kvalitu, pretože FM vysielava analógovo, zatiaľ čo internet digitálne. Digitálna sieť sa zameriava iba na potrebný signál, ktorý dokáže ľako rozpoznať a upraviť, čiže máme ten najkvalitnejší možný príjem siete.
Analógové vysielanie už nadobro zmizlo a sním aj TV antény, no je možné že o chvíľu to postihne i antény na klasických rádiách. Uživatelia prestúpia na tento dnešný systém rozhlasu, ktorý budeme počúvať napríklad cez počítač.
Digitálne vysielanie označujeme skratkou DAB– Digitálne terestriálne rozhlasové vysielanie.
• DAB má teda oveľa vyššiu kvalitu zvuku a odolnosť voči vedľajším vplyvom signálu, ktoré spôsobujú šum a rušenie. Pomocou tohto pripojenia nezachytíme len zvuk, máme možnosť sledovať i obraz. Frekvencia má dosah pásma 174- 240 MHz.
Cez DAB chytíme i klasické slovenské stanice ako doteraz- Lumen, Slovensko, FM, Devín, Patria, Junior, Vlna, Litera, Jemné melódie a Anthena Rock.
Jedná sa o vysielač, takže v prípade záujmu, musíme dokúpiť rozhlasový prijímač.
• No je tu i možnosť klasického internetového rádia.
Jedná sa o klasické rádio, no s digitálnym vysielaním. Bez problémov ho zachytíme cez set- top box, tablet, smartfón, notebook, či PC. Nemusíme dokupovať žiaden ďalší prijímač. Kvalita je na prvé počutie o moc kvalitnejšia, než cez klasické rádio a nemusíme sa zaoberať ladením antény. Taktiež si všimneme, že z vysielania zmizol šum. Predstavte si, ako ste doteraz museli naladiť tú správnu frekvenciu. Samý šum, stále. No teraz sa frekvencia nastaví automaticky, spolu so všetkými stanicami, ktoré zachytíme. Stačí vybrať stanicu, stlačiť OK a máme perfektný zvuk.
Digitálne rádio už máme automaticky nainštalované ako doplnok v každom zo spomínaných moderných zariadení. Manipulácia s ním je viac než jednoduchá.