Na prichádzajúcich nápadoch, doslova na množstve projektov spojených s IT a technológiou by určite nebolo nič negatívne, pokiaľ by nežrali obrovské sumy z eurofondov a pokiaľ by sa medzi projektmi nenachádzali finančné záujmy obohatenia svojej vlastnej osoby, pričom samotná realizácia v prospech väčšiny ide bokom. Samozrejme sa to netýka každého projektu, možno skôr výnimiek, viacero nápadov má pointu a treba si ich vážiť, ale jedna informácia je nemenná- v IT priemysle ide o skutočne tučné sumy a realizácia projektov si každopádne pýta vysoké čiastky, s obmedzením financií to pravdepodobne nepôjde už len z toho dôvodu, že inšpiráciou tvorby sú hlavne peniaze a projekt nebude nik financovať z vlastného vrecka a pokiaľ aj áno, suma by pravdepodobne nestačila. O financovanie sa tak postará štátna pokladnica a eurofondy. V skratke- nápady spojené s modernou technológiou sú najnáročnejšie predovšetkým z finančnej stránky.
Podľa všetkého ale na to Slovensko peniaze má (eurofondy), no takéto bezbožné poplatky za vzrastajúci a neprestávajúci počet prichádzajúcich projektov už začína viacerých odborníkov búriť, respektíve začínajú poukazovať na vysoké čiastky ichpravidelného financovania. Podľa ich názoru sú štátne IT projekty zbytočne predražené.
Nezabudnime si pripomenúť, že už v júli tohto roku (2018) sa schválilo financovanie štyroch informačno-technologických projektov, čo bude stáť takmer celých 100 miliónov eur. Je to veľmi vysoká čiastka ak zvážime, na čo všetko peniaze nikdy „nie sú“. Prednedávnom prišlo na rad 7 projektov technologického zamerania, ktorých financovanie sa odhaduje na čiastku vyššiu než 62 miliónov eur. A ako to je s platmi štátnych zamestnancov v IT odvetví?
Zatiaľ čo v Čechách je priemerný plat štátneho testera 400 eur za deň, na Slovensku ešte o 270 eur/deň viac, čiže 670 eur za deň. A vyššie čiastky sa týkajú i celého štátneho IT financovania na Slovensku, pričom odborníci varujú, že podobné projekty by v Česku vyšli menej až o niekoľko miliónov. Financovanie v susednej krajine by vyšlo menej o circa 20 %.